DeDeTowiec

Polska – Jezioro Mamry

Miejsce: Mamry – wrak Arabelki
Max głębokość: 33 m
Widoczność: 5-7m
Dojazd: Z Węgorzewa kierujemy się na Trygort. Dojeżdzamy do miejscowości Przystań. Po lewej stronie drogi mijamy bazę nurkową Warmińsko – Mazurskiego Centrum Nurkowego. Z tej bazy można wypłynąć na wrak, ale koszt takiej przyjemności to 55 zł/os. Tym więc, którzy są w miarę sprawni fizycznie i potrafią zacisnąć zęby kiedy trzeba proponuję 2000m z płetwy, ale za darmo 🙂 Najlepiej jest wejść do wody z plaży na wysokości bunkrów z II wojny światowej. Można do nich dotrzeć skręcając za strzałkami w lewo zaraz po minięciu Kanału Mazurskiego. Wrak zabojkowany jest niebieską gaśnicą, którą bardzo trudno jest wypatrzyć z brzegu. Aby ją odnaleźć trzeba przepłynąć za małą wysepkę trzymając się jej północnego brzegu, po czym skręcić na południowy-wschód. Najlepiej byłoby posiadać jakiś sprzęt pływający. Niestety w nie da się wypożycczyć niczego w tym miejscu.
Opis wraku: Zatopiony wrak statku Arabela spoczywa na gł. 33 m. GPS: N 54* 11,261` E 021* 39,849` Stalowy dwumasztowiec, dwunastometrowy, z drewnianym bukszprytem robi wrażenie. Ze względów bezpieczeństwa wejście do przedniej kajuty jest niedostępne. Możliwe jest natomiast zwiedzanie mostka oraz części rufowej. Pokład zamieszkują liczne węgorze. Przepięknie wijące się ryby mogą wystraszyć niejednego nurka, gdy raptownie pojawią się w świetle reflektora. Podczas nurkowania należy poruszać bardzo ostrożnie, gdyż można wzbić płetwami ogromne ilości mułu, zalegającego okolice wraku, co ograniczy znacznie widoczność. Powrót umożliwia linia poręczowa, przymocowana do dziobu wraku. Swoim klimatem wrak nie odbiega dużo od tych bałtyckich.
Dodatkowe informacje: W dniu dzisiejszym Jez. Mamry ma długość ponad 20 km, a w najszerszym miejscu osiąga 12 km. Dno zbiornika nie jest jednolite. Obok licznych głęboczków występują tu miejsca dużych płycizn, które braci żeglarskiej utrudniają nawigację. Największa głębia występuje w części Mamr Głównych i sięga 42 m. Przejrzystość nie jest stała i zależy od warunków pogodowych oraz pór roku. W miesiącach letnich, w okresie dobrego nasłonecznienia sięga zaledwie 4 m. W zimie rośnie ona do nie spotykanych w Polsce wartości 30 m!. Dla płetwonurków Jez. Mamry jest jednym z atrakcyjniejszych akwenów wodnych.
Inne uwagi: Na wraku jest absolutnie ciemno, więc niezbędne jest posiadanie latarki. Poza tym jest na prawdę zimno. Sam wrak jest dość mały, dlatego warto tak zaplanować nurkowanie, aby za dużo ludzi nie znalazło się w tym samym miejscu w tym samym czasie. Bojka, którą stanowi gaśnica ma bardzo małą wyporność, dlatego nie należy chwytać się liny opustowej, bo może się okazać, że nieplanowanie znajdziemy się na dnie z liną opustową w ręce.